Bo wszystkie drogi prowadzą do… Sławy!

Sława to niewielkie, turystyczne miasteczko na styku województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, malowniczo położone nad brzegami Jeziora Sławskiego. Od wielu lat cieszy się sławą kurortu i jest jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców całego regionu.

Jezioro Sławskie to największy akwen województwa lubuskiego o powierzchni 854 ha. Dzięki swoim rozmiarom oraz zróżnicowanej linii brzegowej jest doskonałym miejscem letniego wypoczynku zarówno dla tych, którzy wolą spokojny kontakt z naturą, jak i dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać w sposób aktywny. Akwen ten cechuje się także jednym z najdłuższych sezonów kąpielowych w Polsce. Miłośnicy sportów wodnych z pewnością nie będą się tu nudzić. Można tu uprawiać żeglarstwo, wędkarstwo, wybrać się na wycieczkę po okolicach lub wspiąć się na drewnianą wieżę widokową o wysokości niemal 40 metrów. Dwie plaże miejskie zlokalizowane są w rekreacyjno-wypoczynkowej części Sławy, na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. To właśnie tu najchętniej przebywają wczasowicze i wypoczywają mieszkańcy. Do dyspozycji gości jest wiele miejsc noclegowych, domki, pokoje, pole namiotowe i caravaningowe oraz bogate zaplecze gastronomiczne. Można skorzystać tu także z wypożyczalni sprzętu wodnego, rowerów, gokartów, zjeżdżalni wodnej, wodnego toru przeszkód, parku linowego kortów tenisowych, boisk do piłki nożnej plażowej i siatkowej. Można również opalać się na jednej z dużych, piaszczystych plaż lub poszaleć na desce w sławskim WakeParku. Nad brzegami jezior na terenie gminy znajduje się kilkadziesiąt różnych ośrodków wypoczynkowych. Jedne zapewniają spokojny odpoczynek, inne — bliskość atrakcji dla dużych i małych urlopowiczów. Bogata i ciekawa historia sprawiła, że w Sławie i pobliskich miejscowościach znajdują się liczne i wyjątkowe zabytki. Blisko połowę powierzchni gminy zajmują lasy, które są idealnym środowiskiem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej i wraz z licznymi jeziorami tworzą korzystny mikroklimat. Przyrodniczą perełką na mapie gminy Sława stał się Park Miejski. W ostatnim czasie zmienił się nie do poznania. Nowe alejki parkowe, mostki, ścieżki edukacyjne, liczne nasadzenia zieleni dają możliwość wyjątkowego wypoczynku w bliskości z naturą. Tu każdy znajdzie miejsce idealne dla siebie.

Gości, turystów, sportowców przyciągają do Sławy różnorodne wydarzenia, zarówno o charakterze sportowym, jak i kulturalnym. Od lat organizowane są m.in. Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego, festiwale biegowe, regaty żeglarskie, zawody wędkarskie, kolarskie oraz szereg innych rywalizacji zarówno o randze lokalnej, ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Oprócz zmagań sportowych sławskie plaże są znakomitą scenerią dla muzyki – koncerty i festiwale muzyczne odbywają się tu przez cały sezon letni i cieszą się wielkim zainteresowaniem. Rap Stacja Festiwal, koncerty muzyki disco-dance, a kulminacyjnym punktem wakacji jest Święto Miasta pn. „Lato bez granic-Dni Sławy” obchodzone w pierwszy weekend sierpnia. Towarzyszą mu liczne imprezy kulturalne, kolorowy korowód ulicami Sławy, wernisaże, zawody sportowe a wieczorem rozbrzmiewają na sławskiej plaży koncerty największych gwiazd muzyki…

Walory przyrodnicze gminy, szeroka oferta organizowanych tu wydarzeń kulturalnych i cyklicznych imprez usatysfakcjonują najbardziej wymagających turystów, a malownicze położenie miasta i urokliwy nastrój sprawią, że Ci, którzy raz zasmakują w Sławie, wrócą tutaj ponownie.