Festiwal Podróżników
3 dni prelekcji, pokazów zdjeć i filmów
FESTIWAL PODRÓŻNIKÓW - Sala Prasowa
piątek, 04.03.2022
11:00 - 11:50 W podróży jak w szkole - Fundacja Polska Górom! Piotr Czyszpak
12:00 - 12:50 Macedonia Północna - kraj słońca - David Trajkovski, Przewodnicy bez granic
13:00 - 14:00 Szlakiem w nieznane - Szymon Warsz
14:15 - 15:15 Jak smakuje Sycylia i wygląda codzienność na Wyspie Słońca? - Pizza girl patrol
15:30 - 16:30 Patagonia - z plecakiem pod wiatr - Anna Szyszka
Sobota, 05.03.2022
10:30 - 11:20 Dwa oblicza lodowej wyspy - Dawid Doliński, Klub Podróżników BIT
11:35 - 12:25 Od poziomu morza: Jak zostałem Yetim - Marcin Yeti Tomaszewski
12:40 - 13:30 Kross The Record 2020 - rowerem na 6000 m (Chile) - Marcin Jakub Korzonek
13:45 - 14:35 Indie- inny sposób umierania - Aleksandra Dynaś
14:50 - 15:40 Zawód: fotograf górski - Karol Nienartowicz
15:55 - 16:45 Poranek świata na Bali - Adam Nitka, Przewodnicy bez Granic
17:00 - 17:50 Obietnica Tiaki: Nowa Zelandia i wyspy Pacyfiku - Tomasz Gorazdowski
Niedziela, 06.03.2022
10:30 - 11:20 Barwy szczęścia, czyli polskim szlakiem z Panem Szpakiem - Piotr Czyszpak
11:35 - 12:25 Niemal rok w Arktyce z psem - Dzika Droga
12:40 - 13:30 4 lata auto- i jachto-stopowej podróży z psem i ze skupieniem na ekologiczne problemy świata, czyli Podróże z Pazurem - Podróże z Pazurem
13:45 - 14:35 Podróże do Azji przed końcem świata - Grzegorz Kapla
14:50 - 15:40 Zimowy Nowy Jork - Odkryj Amerykę
David Trajkovski – Przewodnicy bez granic: Macedonia Północna – kraj słońca
Słońce, jako symbol nieskończoności, jest symbolem Macedonii. Słońce świeci ponad dwieście osiemdziesiąt dni w ciągu roku. Dlatego w Europie uważają Macedonię za krainę słońca i ojczyzną ludzi pełnych pozytywnej energii. Macedonia jest krainą wielu atrakcyjnych skarbów przyrody i zaskakujących atrakcji turystycznych, dzięki czemu z roku na rok przybywa tutaj coraz więcej turystów.
Dawid Doliński, Klub Podróżników BIT: Dwa oblicza lodowej wyspy
W sobotę będzie gościć u nas Dawid Doliński, członek Klubu Podróżników BIT, który wyjątkowo umiłował sobie Islandię. W 9 dni pokonał blisko 3000 km tego kraju, w dwie pory roku, doświadczają wszystkich uroków Lodowej Wyspy od schwytania zorzy polarnej, po przemierzanie kilometrów podczas ekstremalnych zamieci śnieżnych.
Grzegorz Kapla: Podróże do Azji przed końcem świata
Grzegorz Kapla – żyje z pisania odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć.
Anna Szyszka: Patagonia – z plecakiem pod wiatr
Anna Szyszka – fotografka z potrzeby serca i potrzeby kontaktu z ludźmi. Jedyny kobiecy pierwiastek w jej męskim domu. Żona jednego męża, z którym w podróż poślubną przeszli Camino Primitivo i mama trzech synów, którzy uczą ją zachwycać się małymi rzeczami. Wspięła się na Mont Blanc, a teraz na co dzień wspina się na szczyty macierzyńskiej cierpliwości.
Pizza Girl Patrol: Jak smakuje Sycylia i wygląda codzienność na Wyspie Słońca?
Uzależniona od słonecznej Sycylii i chaotycznej Katanii, Anna Dudar opowie jak wygląda życie pod czynnym wulkanem, jakie naprawdę podejście do wybuchów Etny mają Sycylijczycy, dlaczego jednym z najpopularniejszych deserów w mieście są cycki św. Agaty oraz dlaczego “panza china”, czyli “pełny brzuch” jest sycylijskim sposobem na szczęście.
Odkryj Amerykę: Zimowy Nowy Jork
Śnieżyca w Nowym Jorku to wyjątkowe doświadczenie. Miasto, które słynie z pośpiechu, hałasu i chaosu na ulicach nagle wydaje się puste. Zamknięte są sklepy, restauracje, a dworzec Grand Central Terminal wydaje się wymarły.
4 lata auto- i jachto-stopowej podróży z psem i ze skupieniem na ekologiczne problemy świata, czyli Podróże z Pazurem.
Iza, Piotr i Snupek Miklaszewscy odwiedzili dotychczas 37 państw, na 5 kontynentach i stali się autorami komiksu o tym. W latach 2017-2021 byli w nieustannej podróży, przejechali ponad 60 tys. km (głównie autostopem) i przepłynęli ponad 3500 mil morskich.
Piotr Czyszpak: W podróży jak w szkole
Tomasz Gorazdowski: Obietnica Tiaki. Nowa Zelandia i wyspy Pacyfiku
Tomasz Gorazdowski dziennikarz sportowy, przez lata związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. Obecnie prowadzi audycje w Radiu 357. Poza pracą, która jest również jego hobby, najchętniej podróżuje po świecie – odwiedził już ponad sto państw.
Karol Nienartowicz – Zawód: fotograf górski
Karol Nienartowicz – Podróżuje i fotografuje w górach od 2003 roku. Odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Fotografował miedzy innymi w Górach Skandynawskich i górach Islandii, Alpach, Karpatach, Górach Dynarskich w Albanii i Czarnogórze, górach Grecji, Bułgarii i Macedonii, a także w szkockich Grampianach i Górach Kaledońskich.
Marcin Yeti Tomaszewski: Od poziomu morza. Jak zostałem Yetim.
Aleksandra Dynaś: Indie- inny sposób umierania
Śmierć od zawsze była tematem tabu. Ludzie nie chcą o niej rozmawiać, starają się jej uniknąć i przede wszystkim… się jej boja. Jednak w hinduizmie kwestia śmierci postrzegana jest nieco inaczej niż w pozostałych wyznaniach. Przede wszystkim ludzkie życie nie jest od niej zależne. Hindusi wierzą w reinkarnację.
Dzika Droga: Niemal rok w Arktyce z psem
Wyprawa pełna niezwykłych historii, doświadczeń, chwil pełnych grozy, a także pięknych, wzruszających i zabawnych wydarzeń. Opowieść o historii niemożliwej – gdy wszyscy pukali się w głowę, oni na szczęście nie słuchali i jeszcze silniej naciskali na pedały roweru walcząc z lodowym wiatrem smagającym twarze.
Marcin Korzonek: Kross The Record 2020 – rowerem na 6000 m (Chile)
Będzie to opowieść o samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta.
Piotr Czyszpak: Barwy szczęścia, czyli polskim szlakiem z Panem Szpakiem
Polska i podróże po niej mogą być równie ciekawe co podróże w najdalsze zakątki Świata. Polskie góry i szlaki mają do zaoferowania bardzo dużo różnych form aktywności i rekreacji. Często okazuje się, że ogranicza nas tylko wyobraźnia i brak konkretnego pomysłu co jeszcze można zrobić w górach.
Szymon Warsz: Szlakiem w nieznane

Przewodnicy bez Granic – Adam Nitka: Poranek świata na Bali
Jest pewien magnetyzm w tym miejscu, który przyciąga ludzi z całego świata. Opowieść o niewielkiej egzotycznej wyspie należącej do olbrzymiego archipelagu Indonezji. Enklawa hinduizmu, bajkowe krajobrazy i wspaniali ludzie. Jak wygląda codzienne życie na wyspie? Jak zwiedzać Bali i najciekawsze wyspy Indonezji? Tego dowiecie się podczas prelekcji Adama!