Uzależniona od słonecznej Sycylii i chaotycznej Katanii, Anna Dudar opowie jak wygląda życie pod czynnym wulkanem, jakie naprawdę podejście do wybuchów Etny mają Sycylijczycy, dlaczego jednym z najpopularniejszych deserów w mieście są cycki św. Agaty oraz dlaczego “panza china”, czyli “pełny brzuch” jest sycylijskim sposobem na szczęście.

Anna Dudar, znana w Internecie pod pseudonimem “Pizza Girl Patrol”, od ponad 4 lat na łamach bloga i Instagrama dzieli się swoją pasją do włoskiej kultury i kuchni. Jest lepszą i bardziej autentyczną wersją Trip Advisor’a i tworzy jedyne miejsce w sieci w 100% gluten-friendly. Nie stroni od pizzy, makaronu i kremu pistacjowego, a dzięki jej rekomendacjom produktów i restauracji codziennie zmienia się życie setek osób na lepsze! Uwielbia kraje śródziemnomorskie i panujący tam styl życia do tego stopnia, że mieszkała już we Florencji, Madrycie i Katanii. 

W marcu 2020 “utknęła” na Sycylii i trakcie włoskiego lockdownu napisała dwa eBooki – pierwsze na polskim rynku kulinarne przewodniki po Sycylii. Uważa, że jedzenie jest najlepszym sposobem na poznanie włoskiej kultury, dlatego poświęca jemu najwięcej uwagi w swoich publikacjach. 

Więcej informacji o prelegentce znajdziecie na stronie internetowej, Facebooku i Instagramie. A kulinarne przewodniki po Sycylii dostępne są tutaj

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław