Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach przygotowało wyjątkowe atrakcje , interesujące warsztaty i ciekawe ekspozycje.
 

W trakcie Targów w Strefie Atrakcji będziecie mogli wziąć udział w warsztatach:
  • wikliniarstwa – pod opieką instruktorów stworzycie wiklinowe wózki, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych gwarantowana!
  • pszczelarstwa i wyrabiania świec – zobaczycie z bliska ul – z ramkami, plastrami i węzą oraz usłyszycie opowieść o pracy pszczelarza.  W trakcie prezentacji uczestnicy – zwłaszcza dzieci będą mogły przymierzyć
    pszczelarski kapelusz i rękawice, użyć podkurzacza, sprawdzić jak działa wirówka do miodu. Dodatkowo każdy z Was będzie mógł wykonać świecę z wosku – węzy pszczelej, którą będziecie mogli zabrać ze sobą do domu.
  • stolarskich – z prawdziwym stołem stolarskim przy użyciu narzędzi, zobaczycie od podstaw jak wykonać mały taborecik. Pod opieką instruktora uczestnicy otrzymają gotowe elementy, które będą podlegać obróbce: szlifowanie, wbijanie nóg- przy użyciu drewnianego młotka, malowanie.
Ponadto zobaczycie też ciekawe ekspozycje:
  • Warsztatu bednarskiego – prezentacja wyrobów zakładu bednarskiego oraz możliwości samodzielnego wypróbowania działania poszczególnych narzędzi – praca na tzw. „kobyłce”, używanie ośnika, strugów, świdra – pod opieką  instruktorów. 
  • Warsztatu szewskiego – prezentacja przenośnego warsztatu wyposażonego w narzędzia i sprzęty szewskie – kilka par drewnianych kopyt, prawideł, skórzanych butów, trójnóg, szewski młotek, gwoździe,
    ćwieki drewniane, szydło, dratwa i inne drobne narzędzia. Uczestnicy będą mogli użyć  poszczególnych sprzętów. Pokazy te połączone są z możliwością samodzielnego wycinania – przez dzieci i dorosłych rzemyków ze skóry.
  • pracowni praczki z dawnymi pralkami tarkami, wannami, serwetkami, klamerkami z możliwością pokazów prania tarką i prasowanie żelazkiem na węgielki i żelazkiem na „duszę”;

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach to założony w wyremontowanych, zabytkowych budynkach folwarcznych ośrodek, w którym można zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty gospodarstwa domowego, dawną szkołę czy skład kolonialny oraz poznać przyrodę Doliny Kamionki. We wszystkich tych stanowiskach dzieci, młodzież i dorośli mogą próbować kucia, przymierzają siuńdy, pracują przy urządzeniu zwanym „kobyłka”, poznają pracę szewca i samodzielnie mogą przyciąć skórzane rzemyki, zaglądają do wnętrza ula, poznają duszę żelazka, dowiadują się co można było kupić w składzie kolonialnym i w czym paliło się kawę, poznają naczynia kuchenne i ich przeznaczenie.

Więcej informacji o CERiP w Mniszkach znajdziecie na stronie internetowej, Facebooku i Instagramie.  
 
 
Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław