Śmierć od zawsze była tematem tabu. Ludzie nie chcą o niej rozmawiać, starają się jej uniknąć i przede wszystkim… się jej boja. Jednak w hinduizmie kwestia śmierci postrzegana jest nieco inaczej niż w pozostałych wyznaniach. Przede wszystkim ludzkie życie nie jest od niej zależne. Hindusi wierzą w reinkarnację. 

Zaciekawiona tym tematem Aleksandra Dynaś, postanowiła zobaczyć jak to rzeczywiście wygląda i czy to co piszą w książkach jest nadal bliskie prawdzie. Poprzez liczne wywiady z hindusami, udało jej się poznać ich sposób patrzenia na śmierć, na rytuały oraz na to jaką wartość ma dla nich życie.

Przebywała w domu śmierci w Varanashi, gdzie ludzie przyjeżdzają aby umrzeć. Pomimo tego, że wydawałoby się że jej projekt jest pesymistyczny, to jest to raczej opowieść o życiu. 

Zapraszamy  do posłuchania o tym, dlaczego warto umrzeć w Benares, ile można mieć żyć oraz dlaczego tak ważna jest codzienna kąpiel w Gangesie.

Aleksandra Dynaś –z wykształcenia ekonomista, z serca fotografka  i podróżniczka. Po skończeniu studiów na kierunku stosunki międzynarodowe, postanowiła studiować fotografię reportażową i dokumentalną. Pracuje jako niezależny fotograf w Barcelonie, głównie fotografując wydarzenia polityczne oraz od niedawna, reportaż rodzinny. Jej zdjęcie z jednej demonstracji przeszło do półfinału w konkursie fotograficznym College Photographer of the Year. Do Afryki pojechała, aby współpracować z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się dziećmi ulicy, dziećmi zarażonymi wirusem HIV i kobietami. Zrobiła projekt o dzieciach ulicy mieszkających w Kampali w Ugandzie.

Dzięki projektowi z Ugandy zdobyła wyróżnienie w konkursie SDN (Social Documentary Network), jej zdjęcie zostało pokazane na wystawie zbiorowej podczas festiwalu Photoville w Nowym Jorku. Została również wybrana do udziału w programie Canon i Magnum Photos „Młodzi fotoreporterzy” podczas festiwalu Visa pour L’image we Francji. Po Ugandzie pojechała do Indii, gdzie pracowała nad kolejnymi dwoma projektami – o gruźlicy w Indiach i o śmierci i wierzeniach w hinduizmie. Oba zostały pokazane w hiszpańskiej gazecie El Pais.

Obecnie zajmuje się także rodzinną fotografią dokumentalną oraz występuje na festiwalach podróżniczych oraz w podcastach oraz prowadzę konferencje gdzie zachęcam kobiety do podróżowania. Była w ponad 50 krajach, w większości samotnie. 

Więcej informacji o prelegentce znajdziecie na jej stronie internetowej, Facebooku i Instagramie.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław