10. Edycja!  Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław - 23-25 lutego 2018, Hala Stulecia

Pierwotną potrzebą ludności Macedonii jest okazanie gościnności. Wielkie jest pragnienie serdecznego przywitania we własnych progach każdego gościa - podróżnika, zaofiarowania mu ciepła domu i pokazania mu piękna i bogactwa duchowego ich kraju. Liczne pokolenia przez wieki pracowały i tworzyły pozostawiając wiele znaków swojej cywilizacji, a współcześni Macedończycy przyrzekli skarb ten zachować i pielęgnować. 

Macedonia, pomimo niezaprzeczalnych walorów turystycznych jest prawie nieznana Polakom. Jest jedynym krajem w Europie, w którym zostały napisane niektóre fragmenty Nowego Testamentu. Właśnie po tej ziemi stąpał Apostoł Paweł w latach 40tych naszej ery. Historia narodu macedońskiego sięga daleko, do wielkich imperatorów takich jak: Aleksander Wielki i jego ojciec Filip II Macedoński oraz wysoko rozwiniętej cywilizacji z XVIII wieku p.n.e., która zostawiła po sobie megalityczne obserwatorium Kokino, uznane przez NASA za czwarte tego typu na świecie. Bogata historia kultury i tradycji Macedończyków przedstawiona jest przez imponujące zabytki minionych epok. Liczne miasta powstałe w czasach starożytnych wskazują na wysoki poziom rozwoju cywilizacji, urbanizacji i estetyki charakterystyczny dla ludności na tym obszarze. Natura również okazała się wyjątkowo hojna. Piękno przyrody tego górzystego kraju oraz ciepły klimat są idealnym miejsce dla odpoczynku turystów.

Jezioro Ochrydzkie, najstarsze w Europie i jedno z pięciu najstarszych na świecie, swoja endemiczną florą i fauną godnie zasłużyło na wpisanie na światową listę dziedzictwa UNESCO. Wciąż opowiada się o mieście Ochryda, które miało 365 cerkwi i monastyrów. To właśnie Skopje, stolica Macedonii, jest miastem rodzinnym Św. Matki Teresy. Kraina słońca, rozkoszy podniebienie każdego swoim winem i jedzeniem. A także nikt nie pozostanie obojętny na widoki i krajobrazy wędrując w macedonskich górach.

 

David Trajkovski

Polak z Macedonii czy Macedończyk z Polski? Pytanie pozostania nadal otwarte…
Pewnie szukając sposobu na połączenie swoich dwóch ojczyzn wybrał i zawód. Absolwent Wrocławskiego AWF-u na kierunki Turystyka i Rekreacja wraca do Skopje, by pracować jako przewodnik turystyczny, głównie oprowadzająć swoich rodaków - Polaków w rodzinnym mieście. Prowadząc swój hostel codziennie dzieli się miłością do Macedonii z każdym podróżnym, który tam zawita, witając go domową rakiją lub tradycyjną kawą.

WWW: Get Inn Skopje Hostel 
FB: 
David Trajkovski Tourist Guide