10. Edycja!  Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław - 23-25 lutego 2018, Hala Stulecia

Oto oni! Podróżnicy i odkrywcy, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu! Każdy z nich przywiezie do wrocławskiej Hali Stulecia niesamowite historie, zdjęcia i przeżycia. Podzieli się swoją wiedzą, odpowie na nurtujące Was pytania i udowodni, że podróżować mogą WSZYSCY! 

Na ujawnienie czekają jeszcze nazwiska GOŚCI SPECJALNYCH, ale na to musicie jeszcze chwilę poczekać. Natomiast już teraz zapewniamy Was, że warto zarezerwować sobie ostatni weekend lutego i pojawić się na MTT Wrocław 2017!

 

Olka Zagórska-Chabros & Marek Chabros | Bałkany i Podróże według rudej | "Zimowe Bałkany... nie tylko dla koneserów"

Kraje Półwyspu Bałkańskiego kojarzą się przede wszystkim z letnim, wakacyjnym wypoczynkiem. Słońce, wysokie temperatury, plaża, morze. Jednak czy warto udać się tam wtedy, gdy jest zimno, pada śnieg i ogólne warunki bywają dalekie od idealnych? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć sobie pod koniec 2014 roku, gdy zdecydowaliśmy spędzić sylwestra w Albanii. Bałkany w zimowej otoczce na tyle nam się spodobały, że czterokrotnie odwiedzaliśmy je w okresie grudnia/stycznia. W trakcie prezentacji chcemy wszystkich przekonać, że zima na Bałkanach potrafi być naprawdę piękna i pokazuje zupełnie inne oblicze tego regionu. Zarekomendujemy również najciekawsze miejsca na zimowy wypoczynek w Albanii, Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii. Udowodnimy - za pomocą licznych zdjęć i materiału filmowego, że zimowe Bałkany są nie tylko dla koneserów.

WWW: www.balkanyrudej.pl
FB: Bałkany i Podróże według rudej
YOUTUBE: Bałkany rudej

 

Małgorzata Szumska | "Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach"

Twarze tajfunu to opowieść o wyjątkowej podróży na Filipiny. Małgorzata Szumska leci na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotyka ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach… Z rozmów wyłania się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia, ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Autorka stara się odkryć prawdziwe Filipiny i znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?

  

 

Piotr Porożyński | "Ten straszny Iran"

Islamska Republika Iranu. Kraj straszny i niebezpieczny czy piękny i gościnny? Opowiem o naszej wyprawie do Iranu podczas wiosennego święta
Nowruz, perskiego nowego roku. O kraju pełnym pamiątek z czasów imperium perskiego, o dzisiejszej nowoczesności w zderzeniu z tradycją szyickiego islamu, ale przede wszystkim o dzisiejszych Irańczykach których wielu spotkaliśmy na swojej drodze.

 

Emil Witt | "Na tratwie przez peruwiańską puszczę"

Emil Witt od 4 lat szukał izolowanych Indian, żyjących tak jak się żyło przed wiekami. W końcu się udało. Wybrał się z Łukaszem Tulejem w okolice Parku Narodowego Manu i tam skonstruowali sami tratwę i następnie postanowili spłynąć rzeką Madre de Dios, aż do Boca Colorado. Niestety drugiego dnia spływu Łukasz doznał obrażeń od wystającego z rzeki konara, w który uderzyli i musiał wrócić do cywilizacji. Emil po załatwieniu transportu dla kolegi, zaprzyjaźnił się z Indianami z Plemienia Yine i z ich pomocą spełnił swoje marzenie spotkania niekontaktowanych plemion Indiańskich. A co z tratwą? Po dokumentacji fotograficznej Indian Maschcopiros w jednym z dopływów Madre de Dios, Emil z powodzeniem spłynął samotnie aż do Colorado i była to jego najbardziej udana wyprawa życia!

  

 

Marta Zienkiewicz i Damian Barański | Dwa razy Ziemia | "Azja bez cenzury. Historie śmieszne i nieśmieszne"

Przemierzyliśmy Azję autostopem, skuterem, pociągami, na piechotę. Po drodze graliśmy w bollywoodzkim filmie, pracowaliśmy na malezyjskiej farmie, spaliśmy w wietnamskich domach, piliśmy polską wódkę z Birmańczykami, patrzyliśmy w oczy lankijskim słoniom, okrywaliśmy ścieżki, których nie ma na mapie i pokłóciliśmy się mniej więcej 249 razy.

Tym razem zapraszamy na azjatyckie pogaduchy bez ściemy. Opowiemy Wam kilka śmiesznych i kilka mniej śmiesznych historii z Azji. Ale nie będzie w nich rajskich plaż ani wzruszających zachodów słońca, o nie. Przygotujcie się na indyjsko-lankijsko-birmańsko-tajsko-malezyjsko-kambodżańsko-wietnamsko-chińsko-kirgiski mix!

Dowiecie się na przykład: 

• Co zrobić (a czego nie robić), gdy uwięzi cię wojskowa junta? 
• Gdzie można legalnie spożyć marihuanę i dlaczego dodaje się do niej lody śmietankowe?
• Jak złapać na stopa opancerzony wóz sił specjalnych Chińskiej Republiki Ludowej (i przejechać nim 1000 km w jeden dzień)? 
• Ile prosiaków można przewieźć na skuterze? 
• Czy można podróżować w parze i się nie pozabijać? 
Jakby tego było mało, z rozkoszą odpowiemy na wszystkie Wasze pytania dotyczące podróżowania po Azji. Wpadajcie!

WWW: www.dwarazyziemia.pl
FB: Dwa razy Ziemia

  

 

Szymon Podróżnik | Pies, wędrowiec i stara chata | "Spotkania w podróży. Rok w Ameryce Południowej"

Moja wyprawa to ciąg wolontariatów-przystanków w czasie których poznawałem życie zwyczajnych-niezwyczajnych ludzi i próbowałem im pomóc. Praca z dziećmi mieszkającym w więzieniu, zbieranie koki z mieszkańcami, udział w obrzędach pogrzebowych zarezerwowanych tylko dla prawdziwych Indian Keczua czy pomoc dzieciakom w slumsach Limy to wydarzenia tak mocne i przemieniające, że dzielę się z nimi by przypominać o tym, że życie jest najważniejsze.

WWW: www.szymonpodroznik.pl
FB: Pies, wędrowiec i stara chata

  

 

Małgorzata i Michał Brezdeń | W sandałach para | "Kierunek na Wschód. Gdzie nas poniesie?"

Mieliśmy skończyć w Dubaju. Ostatecznie trafiliśmy pod filipińskie palmy, po drodze lądując prawie na Dachu Świata. Napychaliśmy brzuchy fantastycznym malezyjskim jedzeniem i odwiedziliśmy jedyny w swoim rodzaju Oman - znacie inne kraje na "O"? Do tego wizyta w nieuznawanej przez nikogo republice, góry Zakaukazia i próba zdobycia irańskiego Damavandu. Iran to temat rzeka, nie ma drugiego bardziej gościnnego kraju na świecie. Był autostop, nowe przyjaźnie, tony ryżu i kebabów. A nawet spotkanie z Sułtanem :)
Wróciliśmy mądrzejsi i bardziej doceniliśmy to, co mamy w Polsce. Serdecznie zapraszamy do podróży na Wschód.

WWW: www.wsandalachpara.pl
FB: W sandałach para

  

 

Mati Poślednik | TropemMatiego | "Mati w Meksyku"

Na prelekcji "Mati w Meksyku" opowiem o tym odległym i niezwykłym państwie. Pokażę piramidy pradawnych ludów takich jak Majowie, Aztekowie, Toltekowie, itp. Pozostałości po ich wielkich miastach. Zwrócę uwagę na ich odmienne podejście do zmarłych i śmierci. Meksyk ma też niesamowite atrakcje naturalne, takie jak cenoty, wulkany i wiele innych. Równie bogata jest flora i fauna. Różnorodność zwierząt, które można spotkać w ich naturalnym środowisku jest niesamowita. Na zakończenie co nieco o słynnych Mariachi.

WWW: www.tropematiego.pl
FB: TROPEMatiego

   

 

Wojtek Grabowski i Katarzyna Kosowska | RoadTripBus | "Starym busem na Koło Podbiegunowe"

Wojtek Grabowski i Katarzyna Kosowska to autorzy projektu podróżniczego i bloga RoadTripBus. Ich znakiem rozpoznawczym jest ponad 20-letni, czerwony Volkswagen Transporter T4, którym od 2015 roku odwiedzili niemal 30 państw. Podczas prezentacji opowiedzą o swojej miesięcznej podróży na Koło Podbiegunowe, którą odbyli w lipcu 2016 roku wspólnie z osobami poznanymi w Internecie.

Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądało spotkanie ze Świętym Mikołajem, Buką z Muminków i czy udało im się zjeść loda na lodowcu i tym samym zrealizować jeden z punktów znajdujących się na Liście Marzeń koniecznie zajrzyjcie na prezentacje. Nie zabraknie ciekawych zdjęć, anegdot z podróży oraz informacji praktycznych.

WWW: www.roadtripbus.pl
FB: Road Trip Bus - w drodze ku realizacji marzeń

 

Globtroterek | "Europa z dzieckiem - gry miejskie i super rodzinna zabawa"

Jedyna w swoim rodzaju prelekcja dla dzieci i rodziców! Nasze rodzinne podróże są pełne zabaw, zagadek i ciekawostek. Każde miejsce w Europie zwiedzamy grając w grę miejską. Dla nas miasto zmienia się w wielką planszę, budynki, a ulice i parki mają dla nas zadania do wykonania i zagadki do rozwiązania. Szukaliśmy domku dla rybki w Barcelonie, skarbów w Dubrowniku, elementów maski w Wenecji i złodziei słoneczników w Arles. Zwiedzaliśmy Paryż tropem agenta Złomka i Sewillę śladami Byczka Fernando. Szukaliśmy TOP 10 w Amsterdamie, graliśmy w fotograficzną grę miejską w Londynie, byliśmy tajnymi agentami w Mostarze, a Kraków zwiedzaliśmy śladami legend. Zapraszamy całe rodzinki! Globtroterek opowie dzieciom o swoich przygodach, grach miejskich i zwiedzaniu europejskich miast, a jego rodzice podpowiedzą jak zamienić zwykły spacer w super rodzinną przygodę. Będzie wspólna zabawa, dużo śmiechu i konkursy z nagrodami.

WWW: www.globtroterek.com
FB: Globtroterek

  

 

Agnieszka Kępska | "Wyprawy do ‘Krainy Olbrzymów’ 2011 – 2015”

Będzie to kolejna już prezentacja z zakresu tematyki Skandynawii przygotowana i zaprezentowana przez Agnieszkę Kępską, ale jednocześnie pierwsza we Wrocławiu. Z tej okazji Autorka przedstawi jedną z najciekawszych krain Norwegii, prezentując z niej wybrane zdjęcia - uchwycone podczas czterech górskich wypraw - oraz przybliżając ją ciekawymi opowieściami przeplatającymi się z najważniejszymi dotyczącymi ją faktami.
"Wyprawy do 'Krainy Olbrzymów' - Jotunheimen 2011-2015" to pokaz zdjęć i opowieść o czterech górskich wyprawach do jednego ze zdecydowanie najbardziej fascynujących regionów Gór Skandynawskich.

Jotunheimen - groźna, dzika i nieodgadniona - owiana wieloma legendami kraina niegdyś przejmowała grozą nawet dzielnych Wikingów. Dziś jest to miejsce, gdzie nadal czuć budzącą respekt, niepozostawiająca złudzeń kto się musi dostosować potęgę Natury. I choć przypuszczamy, że olbrzymie są tam tylko góry, lodowce i... - no właśnie - opady to myśl o każdej wyprawie w to miejsce mimo, że niezwykle fascynuje to również nieco przeraża.
Przybywając na to wydarzenie będzie można odbyć wirtualną podróż… podziwiając piękno niezwykłego krajobrazu, dowiadując się wielu ciekawych informacji na temat „odwiedzanych” miejsc a także czując ich specyficzny klimat. Będzie zarówno o przyrodzie jak i o kulturze a także… o podróżowaniu do oraz po „Krainie Olbrzymów”.

  

 

Izabela Nowek-Tomczyk | Moja Albania | "Albania poza utartym szlakiem"

Bałkany uzależniają! Są celem wielu wypraw i wędrówek, bo mają w sobie wszystko w czym podróżnik może się zakochać. Izabela z tej miłości osiadła w Albanii – jednym z wciąż najbardziej tajemniczych krajów regionu. W 2011 roku, kiedy zaczęła tam pracować niewiele osób wyobrażało sobie, że za kilka lat będzie to wakacyjny hit. Aktualnie rzesze turystów przybywają do tamtejszych kurortów. Jednak są jeszcze miejsca, które kuszą tajemnicą i dzikością. Na prezentacji usłyszymy między innymi jak się tam żyje oraz o tym jak zejść z utartego szlaku i odkryć Albanię dla siebie.

Izabela dzieli swoje życie między Albanię i Polskę, z coraz większą przewagą Bałkanów. Od 2011 roku pracuje jako przewodniczka, ale również jako tłumacz oraz rezydent. Jest autorką bloga Moja Albania, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami oraz doradza w kwestii wyjazdów do Albanii. Podróżniczka w skali mikro i właścicielka dwóch albańskich kotów, które są gwiazdami lotnisk w trakcie podróży między Polską i Albanią.

WWW: www.mojalbania.pl
FB: Moja Albania  

 

Krzysztof Kwiatkowski | "Ciepło. Zimno. Maroko i Islandia"

Prelekcja opowie o wyprawach, które odbyłem w 2016 roku odwiedzając te kraje i zdobywając ich najwyższe szczyty. Będzie to opowieść o poznawaniu kraju, ludzi, zwyczajów, kuchni. Prelekcja będzie bogata w zdjęcia oraz w filmy z kamer gopro oraz drona, które samodzielnie montuję.

FILM: MAROKO 2016. Jebel Toubkal 4167 m npm. Sahara OFF ROAD 4x4. Marrakesz
FILM: ISLANDIA, maj 2016

  

 

Jacek Jasiński | "CZTERY PORY ROKU W SIODLE – projekt konnych wędrówek bocznymi ścieżkami Polski, Europy, Świata"

Projekt „Cztery Pory Roku w Siodle” trudno opisać jednym zdaniem – jest to po prostu swobodna opowieść o narodzinach i realizacji marzenia, które pojawiło się w dzieciństwie, przetrwało w uśpieniu przez kilkanaście lat i nagle eksplodowało. Konie i podróże intrygowały mnie od zawsze. Niestety przez wiele lat nie miałem możliwości realizowania mojej pasji – do czasu, do dnia kiedy porzuciłem wygodną pozorną stabilizację i zacząłem spełniać własne pomysły. Wędruję z końmi po Polsce, Europie, Azji, niezależnie od pory roku i pogody. Wędruję sam, z Rodziną, z Przyjaciółmi i grupami przypadkowych ludzi. Jura, Pustynia Błędowska, Karpaty, Gruzja, Azerbejdżan, Iran, Azja Centralna itd... Kolejne destynacje w planach - spokojnie, wystarczy do późnej starości. 
Chętnie opowiem o moich podróżach, przygodach, doświadczeniach, odwiedzonych krajach, spotkanych ludziach i o planach na przyszłość (a plany są mocno zakręcone – bądź co bądź wchodzę w kryzys wieku średniego…).

WWW: www.nomadiclife.eu
FB: Nomadic Life

  

 

Bartosz Żukowski | "Czarnobyl - fascynujące miejsce nie tylko dla eksplorerów"

Bartosz Żukowski, pasjonata nietypowych, niebezpiecznych i trudno dostępnych, a czasami dotkniętych katastrofą ekologiczną miejsc, podróżujący od prawie 20 lat. Kiedyś Afganistan, Tadżykistan czy Burundi, teraz Czarnobyl, Skrunda-1 (na Łotwie) czy tereny po wyschniętym morzu Aralskim w Uzbekistanie. Jak wygląda turystyka w zamkniętej Strefie Czarnobylskiej? Jak się tam dostać? I przede wszystkim dlaczego Strefa jest fascynująca, uzależnia i dlaczego mamy do czynienia z lawinowo rosnącym zainteresowaniem tym niezwykle ciekawym obszarem? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się na spotkaniu z podróżnikiem.

WWW: Zona 86
FB: Zona86, czyli Czarnobyl z Aliena Tours

  

 

Armin Mikos v. Rohrscheidt | "Jakie historie opowiada dziedzictwo?"

Armin Mikos v. Rohrscheidt opowie głównie o kilku szlakach. Nie tych górskich ani leśnych, raczej o tych, które stworzyła historia i kultura. Poznaniak, właściciel biura podróży KulTour.pl, od kilkunastu lat zajmuje się badaniem, ale i tworzeniem tematycznych propozycji wędrówek dla wymagających i średnio zainteresowanych, jest jednocześnie podróżnikiem i badaczem. Ma na koncie kilkadziesiąt krajów, ale - co jego zdaniem ważniejsze i ciekawsze - kilka tysięcy zbadanych i kilkaset „złożonych” turystycznych opowieści o ludziach i miejscach, o zaskakujących historiach i o wydarzeniach, które przebiegały zupełnie nie tak, jak nas uczono w szkole. O prawdziwych „Grach o Tron”, których ślady można odnaleźć nie w telewizji, ale... za oknem. AMR jest autorem nowatorskiej koncepcji narracji turystycznej (tak zwanego „sylabusa miejsc”), napisał też grubą i pełną przykładów książkę o tym, jak uczyć i nauczyć się nowoczesnego przewodnictwa, a także... kompletnie przebudował nasz stary, podobno dobrze znany Szlak Piastowski i wprowadza do niego spójne opowieści. Podczas spotkania opowie najwięcej właśnie o szlakach dziedzictwa i o tym, jak pasjonująca może być konfrontacja z ich treścią, ale chętnie podzieli się też doświadczeniami niestandardowego przewodnika jako „tłumacza kultur”. Ponieważ nie stroni też od anegdot, spotkanie na pewno będzie ciekawym doświadczeniem dziedzictwa „z pierwszej ręki”.