Festiwal Podróżników

3 dni prelekcji, pokazów zdjeć i filmów

Festiwal to 3 dni pełne niesamowitych opowieści, niewiarygodnych zdjęć i opowieści. Trwa on w godzinach 11-17 (niedziela do 16) przez 3 dni targów.  Poniżej prezentujemy tegoroczny prelegentów. 

 

PIĄTEK:

10.15 - 11.15 Anna Markowska - Jaka jest prawdziwa Japonia? Spotkanie z GlobTroper

11.25 - 12.25: Iza Handerek - Wyprawa na motocyklach po Himalajach Indyjskich

Głodna wiedzy podróżniczka,która swoje wykształcenie zdobywała między innymi we Francji i w Chinach. Kraj Środka na dwa lata stał się jej domem i punktem startowym, skąd co rusz podróżowała po całej Azji. Opowie o wyprawie na motocyklach po Himalajach Indyjskich. 1000 kilometrów off-roadu, trudne warunki, niesamowite widoki i wyjątkowi ludzie - to stworzyło historię, którą Iza podzieli się podczas prelekcji. 

12.35-13.35 Tomasz Słodki - Kolumbia

13.45 - 14.45 OdkryjAmeryke.pl - Nowy Jork. Jak przeżyć w stolicy świata?

To miejsce jest wyjątkowe. I każdy przynajmniej raz w życiu powinien to miasto odwiedzić.  Miasto, które mimo wszystkich oczywistych wad, działa jak magnes dla turystów z całego świata. - tak o Nowym Yorku, ulubionym mieście w Stanach, mówi sam autor bloga. O miłości do Wielkiego Jabłka opowie i pokaże więcej podczas swojej prelekcji.

14.55-15.55 TheVagabond.pl - arktyczna wyprawa do serca Svalbardu.

Ola i Bartek poznali się podczas podróży przez Azję. To co ich połączyło, to prawdziwe, nie zawsze przyjazne warunki podróży. Postanowili wspólnie odkrywać świat. Projekt Arktyka ot  bliskie spotkania z niedźwiedziami polarnymi, górnicze miasteczko Barentsburg i samotne wyprawy do tundry. Ten mroźny i fascynujący klimat przybliżą nam podczas swojej prelekcji. 

16.00-17.00 Kasia Augustyn - Laponia w dwóch odsłonach - koło podbiegunowe latem i zimą

Kasia Augustyn zabierze swoich słuchaczy na podróż po Laponii, którą przedstawi w wersji zimowej, jak i letniej. Opowie o spotkaniach oko w oko z reniferem i o tym jak samodzielnie zapolować na zorzę polarną.

 

SOBOTA

10.15 - 11.15: Łukasz Łach - Wyspy Owcze - Koniec świata w zasięgu ręki

Łukasz Łach od 13 lat podróżuje po Wyspach Owczych. Zarówno z grupami turystów jak i w pojedynkę. Podczas spotkania opowie o atrakcjach turystycznych tego regionu, tradycjach oraz zadziwiająco rozległej Polonii, którą można tam spotkać.

11.25-12.25: Magda Lassota - W cieniu Everestu

Magda Lassota z zawodu jest tłumaczem, ale w ostatnim czasie głównie podróżuje, fotografuje i pisze. W 2018 roku w Nepalu zrealizowała swój pierwszy fotoreportaż - „To nie jest kraj dla słabych ludzi”. Natomiast wiosną 2019 roku zrobiła kolejny himalajski projekt „W Cieniu Everestu”.  Magda spędziła w bazie pod Everestem prawie dwa miesiące, będąc członkiem jednej z ekspedycji, uważnie przyglądając się temu, co dzieje się pod najwyższą górą świata. Tę historię opowiada z perspektywy „normalnego człowieka”.

12.35-13.35 Marek Tomalik- Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia oraz gościnnie Paweł DAT Frequency na didgeridoo

Marek Tomalik to pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Podczas prelekcji opowie o swojej bestsellerowej książce, która powstała z fascynacji Piątym Kontynentem.

13.45-15.00 Jakub Porada - Podróże dla każdego

15.10-16.10 Michał Leksiński - W drodze po Koronę Ziemi - Górski projekt przez 7 kontynentów - od marzenia do realizacji

Michał Leksiński - podróżnik, mówca i profesjonalista. Opowie szczegółowo o projekcie “W drodze po koronę Ziemi”, przedstawi swoje działania od marzeń, aż po realizację. Odpowie także na najważniejsze pytania takie jak organizacja wyprawy, zdobywanie sponsorów i  łączenie tego wyzwania z pracą zawodową.

16.15 - 17.15 Deepak Rai - Mount Everest na rowerze. O tym jak zjechałem na rowerze z najwyższego miejsca na ziemi  

Uwielbiasz góry? Marzysz o podróży w Himalaje? A może nie wyobrażasz sobie życia bez roweru?  Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś tak, to musisz koniecznie przyjść na prelekcję: “Mount Everest na rowerze.

 

NIEDZIELA: 

10:15-11.15 Elżbieta i Andrzej Lisowscy - Ogień i monsun – 40 lat w podróży

Elżbieta i Andrzej Lisowscy sami mówią, że z przymrużeniem oka traktują siebie i czas. Podczas prelekcji opowiedzą o swoim podróżniczym jubileuszu, czyli 40 latach w podróży oraz najnowszej książce “Ogień i Monsun”.

11.25-12.25 Busem przez Świat - Droga 66

Karol i Ola Lewandowscy odwiedzili ponad 60 państw na 5 kontynentach i charakterystycznymi kolorowymi busami przejechali ponad 500 tysięcy kilometrów. Opowiedzą o podróży najbardziej kultową drogą Ameryki Północnej - Route 66. Przejechali każdy kilometr tej drogi, zobaczyli jak wygląda amerykańska prowincja i poznali niezapomniane ludzkie historie. 

12.35-13.35 Anima Mundi Project - Papua Nowa Gwinea: czas odkryć jeszcze nie minął!

Michał i Karolina. W sierpniu 2017 rozpoczęli Anima Mundi Project, czyli multi-ekspedycyjną podróż dookoła świata, podczas której próbowali dotrzeć do jednych z najdzikszych i najbardziej bioróżnorodnych miejsc na Ziemi. Największym wyzwaniem całego projektu był pieszy trawers Papui Nowej Gwinei. O pokonaniu 285 kilometrów przez dżunglę trasą, której nikt wcześniej się nie podjął opowiedzą nam ostatniego dnia Festiwalu.

13.45-14.45 Rodzinka w Podróży - Moja podróż dookoła świata. Podróż oczami 10-latki

Czy nauka podczas podróży dookoła świata jest możliwa? Jak wygląda roczna podróż czteroosobowej rodziny? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi podczas prezentacji 10-letniej Oliwii z bloga rodzinkawpodrozy.pl.

14.55-15.55 Łukasz Kocewiak - 8 solo, czyli o pasji samotnego zdobywania gór: Aconcagua 

Łukasz Kocewiak - himalaista i podróżnik. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz, Andy. Autor bloga Kartka z Podróży. Opowie o projekcie “8 solo”. Wybiera dowolne osiem szczytów, powyżej 1k, 2k, 3k metrów i tak aż do 8k. Wchodzi na nie sam, bez wsparcia, bez sponsorów, tylko z jednym namiotem. O szczegółach tej niezwykłej wyprawy dowiecie się podczas niedzielnej prelekcji.

 

Deepak Rai – Mount Everest na rowerze.O tym jak zjechałem na rowerze z najwyższego miejsca na ziemi

Uwielbiasz góry? Marzysz o podróży w Himalaje? A może nie wyobrażasz sobie życia bez roweru? 

Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś tak, to musisz koniecznie przyjść na prelekcję: “Mount Everest na rowerze.O tym jak zjechałem na rowerze z najwyższego miejsca na ziemi”, którą poprowadzi dla Was Deepak Rai – pierwszy człowiek, który zjechał na rowerze z obozu bazowego na Mount Evereście. 

Anna Markowska: Jaka jest prawdziwa Japonia? Spotkanie z GlobTroper

Marzy Wam się podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni? Różnice obyczajowe, kulturowe i geograficzne sprawiają, że Japonia dla wielu osób jest fascynującym miejscem. Zawieszona gdzieś między wielowiekową tradycją a nowoczesnością podniesioną do potęgi n-tej. Położona na 6 800 wyspach, z aktywnym wulkanem, czterema systemami pisma, najpunktualniejszymi na świecie pociągami, czarnym kotem, który zwiastuje szczęście i drzemką w pracy zagwarantowaną przez konstytucję.

Izabela Handerek- Wyprawa na motocyklach po Himalajach Indyjskich

Cały wrzesień spędziłam na klasycznym indyjskim motocyklu zwanym Royal Enfield.

Razem z mężem przemierzałam najwyższe trasy w Himalajach Indyjskich, pokonałam swoje lęki związane z trasami off-road, poznałam niesamowitych ludzi. Przez miesiąc udało nam się przejechać niezapomnianą Dolinę Spiti ze swoimi przepięknymi klasztorami tybetańskimi, oraz Królestwo Ladakh pełne turkusowych jezior.

Tomasz Słodki

Jedziesz do Kolumbii? To się tam dobrze naćpasz – usłyszałem. Choć w moich planach nie było zażywania kokainy, to jednak każdy komu o Kolumbii opowiadałem – reagował tak samo. Dochodziły do tego jeszcze kwestie bezpieczeństwa – czyli na pewno coś Ci się tam stanie. 

Odkryj-ameryke.pl: Nowy Jork. Jak przeżyć w stolicy świata?

Nieustanny pośpiech, hałas i chaos, który otacza Cię każdego dnia, kiedy tu przyjeżdżasz. Witaj w Nowym Jorku. Miasto, które mimo wszystkich oczywistych wad, działa jak magnes dla turystów z całego świata. Moje ulubione miasto w Stanach. Czy ze mną i z innymi ludźmi jest coś nie tak? Nie. To miejsce jest wyjątkowe. I każdy przynajmniej raz w życiu powinien to miasto odwiedzić.

„Laponia w dwóch odsłonach – koło podbiegunowe latem i zimą” – Katarzyna Augustyn

Latem słońce, które przez dobę nie chowa się za horyzont, zapraszając do nocnych wędrówek, zimą wysoki śnieg, srogi mróz i zorze polarne. Oprócz tego kontakt z dziką przyrodą, niezwykłymi zwierzętami i zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Dwie wyprawy za koło podbiegunowe zrealizowane w przeciągu 1,5 roku, dwa kraje – Rosja i Szwecja, różne oczekiwania względem podróży oraz różne przygody.  Wspólnym mianownikiem jest Laponia – magiczna kraina, zamieszkała przez Saamów – rdzennych mieszkańców północy.

Łukasz Łach – Wyspy Owcze – Koniec Świata w zasięgu ręki

W imieniu Klubu Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl zapraszam na spotkanie pod tytułem „Wyspy Owcze – Koniec Świata w zasięgu ręki”

Przez ostatnich 13 lat miałem okazję odwiedzić archipelag kilkadziesiąt razy, podróżując tam zarówno w pojedynkę, jak i prowadząc grupy turystów. Z przyjemnością opowiem Wam o wyjątkowych atrakcjach turystycznych, których można tam doświadczyć, ale także o bardzo ciekawej lokalnej kulturze. Jej najbardziej znanym aspektem jest Grindadráp, czyli połów grindwali, kontrowersyjna tradycja, szeroko opisywana w mediach. Będzie sporo o Farerach, czyli mieszkańcach archipelagu, a także o niemałej, lokalnej Polonii. Zapraszam

Magdalena Lassota- W Cieniu Everestu – najwyższa góra świata bez tajemnic

O Projekcie

 „W Cieniu Everestu” to bardzo szeroki fotoreportaż zrealizowany przez Magdę Lassotę. Magda wiosną 2019 roku spędziła w bazie pod Everestem prawie dwa miesiące, będąc członkiem jednej z ekspedycji, uważnie przyglądając się temu, co dzieje się pod najwyższą górą świata. Tę historię opowiada z perspektywy „normalnego człowieka”, nie himalaisty, osoby, która na Everest wcale wejść nie chce, choć i to z czasem się zmienia. Z wielką ciekawością, wrażliwością, szczerością mówi o ludziach, o miejscu, o strachu, smutku, miłości pod Everestem. Dowiaduje się więcej, niż ktokolwiek inny jest w stanie dowiedzieć się o tej całej everestowskej gorączce, o mitach i faktach, o skandalach, kolejkach na szczyt, o śmierci na Evereście. Takiego projektu jeszcze nie było. A ponieważ Magda jest też fotografem, dodatkowo jej historia wzbogacona jest świetnymi zdjęciami. Przy okazji prelekcji będzie można również zobaczyć wystawę fotografii.

Marek Tomalik „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia” oraz gościnnie Paweł DAT Frequency na didgeridoo

Fascynacje piątym kontynentem zamknięte w trzecim wydaniu bestsellerowej książki.

>>> Stanąć na największym klifie świata… Poczuć za plecami ciepło bezkresnego kontynentu, a przed sobą chłód oceanu. Zasypiać pod kobaltowym niebem pełnym gwiazd. Przedzierać się wśród wysokich traw i niekończących się wydm. Spotykać przyjaciół, którzy wskażą drogę. Słuchać aborygeńskich mitów i opowieści poszukiwaczy złota. Nie wiedzieć, co zdarzy się jutro. Wyrusz w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Poprzez bezkresne pustynne przestrzenie, pożar w buszu i ośnieżone stoki, góry Kościuszki, metropolitalne miasta i aborygeńskie gminy, trzydziestostopniowe upały w dzień i przymrozki w nocy.

Jakub Porada – Podróże dla każdego / Marzę o Zanzibarze

Prelekcja w sobotę: PODRÓŻE DLA KAŻDEGO

Czy masz ochotę wybrać się już w następny weekend do Włoch, Hiszpanii, czy Gruzji za 78 złotych w obie strony? Zanocować w fajnym hotelu, nie rujnując portfela i zwiedzać najciekawsze miejsca w kraju i za granicą? Próbować specjałów lokalnej kuchni i przekonać się, że można poznawać języki obce w każdym wieku, czerpiąc radość z poznawania nowych ludzi i kultur? Zapraszam na sobotnie spotkanie ,,Podróże dla każdego”, na którym pokażę ci, że wszystkie atrakcje są na wyciągnięcie ręki, a przy okazji dowiesz się, jak atrakcyjnie zrelacjonować tę podróż, poznając kulisy powstania podróżniczego programu.

W drodze po Koronę Ziemi – Michał Leksiński

W drodze po Koronę Ziemi

Górski projekt przez 7 kontynentów – od marzenia do realizacji

Porozmawiamy o tym:

– czym jest wyzwanie Korony Ziemi ?

– ile w tym wyzwaniu gór a ile walki o sponsorów ?

– które góry do tej pory były najtrudniejsze?

– jak łączyć pracę zawodową i pasję?

– czym jest Projekt: Wyprawa

Elżbieta i Andrzej Lisowscy: OGIEŃ I MONSUN. 40 lat w podróży

Jubileusz na serio i z przymrużeniem oka. Na pewno z nową książką „OGIEŃ I MONSUN – Indochiny z bliska” (Wydawnictwo BEZDROŻA). I z multimedialną prezentacją opowiadającą o 40 latach życia w podróży i mediach ELŻBIETY i ANDRZEJA LISOWSKICH – członków The Explorers Club, filmowców, radiowców, autorów książek i przewodników.

„Z przymrużeniem oka traktujemy siebie i czas – mówią krakowscy podróżnicy. To, co oglądamy nie musi być piękne. Ważne by coś mówiło, skłoniło do refleksji. W podróżowaniu, z jednej strony, ważna jest otwartość, z drugiej filtr. Trzeba wiedzieć, choćby w przybliżeniu, czego i po co się szuka.”

„Busem przez świat. Droga 66”

Podróż najbardziej kultową drogą Ameryki.

Wyruszyliśmy w prawie 3-miesięczną podróż przez USA śladami kultowej Drogi 66. Szukaliśmy tego co z niej zostało, i ludzi którzy pomimo jej upadku, dalej wierzą w jej legendę. Przejechaliśmy każdy kilometr tej słynnej drogi, zobaczyliśmy prawdziwą amerykańską prowincję i poznaliśmy historie ludzi, których nie zapomnimy do końca życia. Chcieliśmy dowiedzieć się czy Ameryka, którą znamy z filmów jest prawdziwa i przekonać się na własnej skórze, czy Droga 66 już nie istnieje.

„Moja roczna podróż dookoła świata” – prezentuje 10-letnia Oliwia Ociepka z rodzinkawpodrozy.pl

W 2017 roku Oliwia w wieku 8 lat wyruszyła wraz z 4-letnim bratem i rodzicami w roczną podróż dookoła świata.

Podczas podróży nie tylko zwiedziła niesamowite miejsca, ale również przeżyła niezliczone przygody i spotkała wielu niesamowitych ludzi. Co więcej, aby to wszystko zrobić, wcale nie musiała rezygnować ze szkoły. Dzięki przychylności nauczycieli i dyrekcji, przez cały rok pilnie uczyła się i konsultowała swoje postępy, aby po powrocie zdać egzamin i przejść do następnej klasy. O swoich przygodach, o tym jak żyją dzieci w innych miejscach na świecie, czego się uczą i czego możemy się o nich nauczyć, opowie nam już 1 marca na targach MTT we Wrocławiu.

Łukasz Kocewiak „8 solo”, czyli o pasji samotnego zdobywania gór: Aconcagua

„8 solo” to więcej niż chodzenie po górach, to ścieżka rozwoju i sposób na poznanie siebie. Wybieram dowolne osiem szczytów, powyżej 1k, 2k, 3k metrów i tak aż do 8k. Wchodzę na nie sam, bez wsparcia, bez sponsorów, tylko z jednym namiotem. Tym razem podczas samotnej wyprawy na dach Ameryki trafiamy do serca Andów, gdzie próbujemy soczystej patagońskiej wołowiny, nasączamy się winem Malbec z Mendozy, gdzie przy wspólnym yerba mate poznajemy wyjątkowych ludzi, w których żyłach płynie indiańska krew oraz gdzie słodkim dulce de leche rekompensujemy uczucie odrętwienia podczas aklimatyzacji oraz trudy surowego życia obozowego. Aconcagua jest dla mnie Śnieżnym Strażnikiem, w którego cieniu wyrzeczenia i zmagania podczas akcji górskiej nabierają głębszego charakteru. Nie jest kolejną górą, na którą się wchodzi, którą się zalicza, lecz czymś więcej, co pozwala przeżyć wyprawę w szczególny sposób, wypełniając plecak podróżnika bagażem nowych, niezapomnianych do końca życia doświadczeń. 

 

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław