1. Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego zakończyły się dużym sukcesem. Bardzo dobra frekwencja, ciekawi wystawcy, atrakcyjny program – wszystko to przyczyniło się do ogólnego zadowolenia uczestników targów.

Wystawcy, a było ich w tym roku 193, zaprezentowali się z najlepszej strony. Stoiska były w większości atrakcyjnie przygotowane, a obsługa stoisk chętna do rozmów. A było ich wiele, gdyż frekwencja sięgnęła prawie  13 tys. odwiedzających. Nie wszyscy byli na to przygotowani i już w sobotnie popołudnie zaczynało brakować materiałów reklamowych. Okazało się, że nowa lokalizacja targów – Stadion Wrocław, jest równie atrakcyjna jak Hala Stulecia.

Ponownie w roli współorganizatora targów wystąpił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ogromne stoisko zgromadziło liczną reprezentację regionu, prezentowało zróżnicowaną ofertę turystyczną i było licznie odwiedzane przez zainteresowane osoby.

Piątek, już na 30 minut przed otwarciem targów, przed wejściem widać było kolejki odwiedzających.  Chwilę po 10 na konferencji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaprezentowano Dolnośląski Szlak Piwa i Wina.  Chwilę później, cała uwaga skupiła się na scenie głównej, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Targów. Uczestniczyli w niej. m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Michał Bobowiec, Jacek Jankowski, Dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przyznaliśmy nagrody „Kryształowe Orły” MTT Wrocław 2019. Druga edycja plebiscytu cieszyła się dużym zainteresowaniem, przyjęliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń. Nagrodziliśmy:

  • W kategorii Atrakcja Turystyczna – Wieże Pogranicza, Prudnik-Krnov-Jesenik.
  • W kategorii Produkt regionalny – Miód akacjowy z jeżyną – Pasieka Zuzia
  • W kategorii Wydarzenie cykliczne – Dukla Wolf Race – Gmina Dukla

Zwycięzcy otrzymali darmowe stoisko wystawiennicze podczas MTT Wrocław 2020 oraz pakiety reklamowe od waszaturystyka.pl, partnera konkursu.

W tym dniu program obejmował również warsztaty branżowe i dla szkół:  „Odpowiedzialność i obowiązki organizatora turystyki w świetle nowych przepisów”, „Wolontariat zagraniczny w krajach globalnego Południa”, zaprezentowany był Szlak Kulinarny Smaki Dolnego Śląsk.

Piątek był też pierwszym dniem Festiwalu Podróżników.  Słuchaliśmy prelekcji o Tajlandii, Islandii, Norwegii, Armenii, Macedonii, Indonezji. Natomiast gość specjalny – Aleksander Lwow opowiedział o swoich wyprawach w Himalaje.

Grupy szkolne licznie i chętnie brały udział w Grze Targowej. Nagrodą główną był Spływ Kajakowy od Ski-Raft w Bardzie dla całej klasy.

W sobotę i niedzielę odwiedzający nie dali wystawcom chwili wytchnienia. Wystawcy przybywali licznie i chętnie spędzali czas na Stadionie Wrocław. Przygotowaliśmy dla nich wiele atrakcji. W salach konferencyjnych odbyły się spotkania blogerów, prezentacje kierunków turystycznych i warsztaty dla dzieci. Festiwal podróżników gromadził widownię liczoną w setkach, a strefa atrakcji pełna była rodzin z dziećmi. Uczestniczyły w warsztatach i zabawach edukacyjnych, poznając przy tym wiele zakątków świata. Swoje prelekcje mieli goście specjalni – Jakub Porada, Rafał Fronia, Joanna Lamparska czy Piotr Hercog.

Po raz kolejny zgromadziliśmy kilkunastu producentów wyrobów regionalnych, którzy swoje produkty – zdrowe i wyjątkowo smaczne – zaoferują szerszej publiczności. Dodatkowo przy scenie głównej odbyły się pokazy gotowania na żywo – potraw regionalnych i międzynarodowych. Gotowali znani z telewizyjnej produkcji Masterchef – Julka Cymbaluk, Mateusz Zielonka i Martyna Chomacka.

Przeprowadziliśmy kolejny raz Grę Targową – odwiedzający zbierali punkty na stoiskach biorących udział w zabawie (Województwo Opolskie, Fundacja Go’n’act, Gmina Olsztyn, Województwo Mazowieckie, Dolny Śląsk, Województwo Lubuskie, Region Świętokrzyski, Visit Gdansk, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, Gmina Bystrzyca Kłodzka / Město Ústí nad Orlicí, Miasto Piotrków Trybunalski, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych W Ogrodach Hortulus). Uczestnicy otrzymali setki gadżetów i upominków, a nagrodami dnia były: pobyty dla 2 osób w ośrodku wypoczynkowym Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku i w hotelu Hampton by Hilton Old Town w Gdańsku od VisitGdansk!   

W Sobotę odbył się finał głównego konkursu targowego, przeprowadzonego wspólnie z Radiem Wrocław. Przez tydzień słuchacze wysyłali swoje najlepsze zdjęcia z wakacji, zwycięzca dnia przechodził do finału. Tam zmierzyli się w konkursie wiedzy o Sycylii – nagrodą główną były wakacje właśnie na tej pięknej wyspie, sponsorowanej przez Trapani.pl.

Targi zakończyliśmy przyznaniem nagród dla wystawców – za najatrakcyjniejsze stoiska głosami Jury, wystawców i odwiedzających – były to odpowiednio stoiska Muzeum Polskiej Wódki, Świętokrzyskie (Green Velo) oraz Piotrków Trybunalski.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław