Prelekcja dla szkół: Wolontariat zagraniczny w krajach globalnego Południa. 

Wolontariat w domu dziecka w Nepalu czy w  przedszkolu w Kenii brzmi jak przygoda życia. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej ofert wyjazdów wolontaryjnych do dalekich krajów skierowanych do młodych ludzi. Paradoksalnie jednak wiele z tych propozycji żeruje na dobrych intencjach potencjalnych wolontariuszy, którzy uczestniczą w projektach przynoszących więcej szkód niż pożytku. Jakie zagrożenia niesie ze sobą wolontariat zagraniczny? Na co zwracać uwagę przy wyborze wyjazdu? Jak rzeczywiście pomóc, a przy okazji samemu się sporo nauczyć? Zapraszamy na spotkanie, na którym poznacie zasady dobrego wolontariatu zagranicznego. 

Prelekcja otwarta: Odpowiedzialna turystyka (uwaga: wykład dla osób powyżej 16 roku życia)

Wybór sposobu podróżowania po świecie ma ogromny wpływ na wiele kluczowych kwestii: lokalną gospodarkę, stan środowiska naturalnego, poszanowanie praw dziecka i praw człowieka członków lokalnych, odwiedzanych przez nas społeczności. Gorąco zapraszamy na wykład, na którym znajdziecie Państwo odpowiedzi na takie pytania jak: Czy odwiedzanie domów dziecka w Azji Południowo-Wschodniej czy Afryce Środkowej jest etyczne? Co stoi za atrakcjami turystycznymi z udziałem zwierząt (np. jazdą na słoniu czy selfie z tygrysem)? Jak podróżować, żeby wspierać lokalną gospodarkę zamiast drenować lokalne zasoby? Jak być etycznym podróżnikiem?

Prelekcja otwarta: Wolontariat zagraniczny jako forma niesienia pomocy – hit czy kit?
Wielu podróżników decyduje się na wolontariat w ramach podróży – budowanie szkół, nauczanie języka angielskiego, opieka nad dziećmi… możliwości działań jest wiele. Czy zagraniczny wolontariat faktycznie pomaga tak, jakbyśmy tego chcieli? Co kryje się za setkami ofert dostępnych na wyciągnięcie ręki? Gdzie kończy się pomoc, a zaczyna biznes, a nawet wyzysk? I czy nasze dobre intencje kanalizowanie są we właściwy sposób? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego omówimy czy, i jak łączyć podróże z wolontariatem.

„Wielokulturowość, czyli świat jest ciekawy” to zajęcia dla dzieci w wieku 5 – 10 lat, na których dzieci poprzez zabawę odkryją różnorodność świata. Czy Wasza pociecha grała kiedyś na peruwianskich chajchasach? Przymierzała tanzańską kangę? Bawiła się indyjską marionetką? Jeśli nie – serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia! [Uwaga: Podczas zajęć wymagana jest obecność rodzica lub innego pełnoletniego opiekuna.]

 

Magdalena Szymańska – prezes Fundacji Go’n’Act, trenerka edukacji globalnej, edukacji międzykulturowej i edukacji dla pokoju; aktywistka w zakresie praw dziecka i  praw człowieka. Założycielka i współkoordynatorka projektów z zakresu etycznej turystyki („Podróże a prawa dziecka”, „Zanim pomożesz, czyli o etycznym wolontariacie zagranicznym”); absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Prywatnie mama dwójki dzieci w wieku szkolnym, podróżniczka (z rodziną odwiedziła cztery kontynenty) i wielbicielka dobrych reportaży.

Alicja Kosińska – kulturoznawczyni, podróżniczka, działaczka na rzecz odpowiedzialnego wolontariatu zagranicznego, trenerka edukacji wielokulturowej. Reprezentuje projekt Zanim Pomożesz (zanimpomozesz.pl) – o etycznym wolontariacie zagranicznym, realizowany przez Fundację Go’n’Act. Absolwentka stosunków międzykulturowych Azji i Afryki, na Uniwersytecie Warszawskim.

Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego | Wrocław